maj 2022 | KAROLINABORG
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
Gå till ,[object Object]
Gå till ,[object Object]
  • Profile
  • Categories
    • Daily
    • Inspiration
    • Food
    • Looks
    • Travel
    • Collage
    • New York
    • Paris
    • The List
    • Music
    • Work
    • Stockholm
    • Travel Guides
    • VLOGS
  • Archive
    • maj 2022
    • april 2022
    • mars 2022
    • februari 2022
    • januari 2022
    • september 2021
    • juli 2021
    • juni 2021
    • maj 2021
    • april 2021
    • mars 2021
    • februari 2021
    • januari 2021
    • november 2020
    • oktober 2020
    • september 2020
    • augusti 2020
    • juli 2020
    • juni 2020
    • maj 2020
    • april 2020
    • mars 2020
    • februari 2020
    • januari 2020
    • december 2019
    • november 2019
    • oktober 2019
    • september 2019
    • augusti 2019
    • juli 2019
    • juni 2019
    • maj 2019
    • april 2019
    • mars 2019
    • februari 2019
    • januari 2019
    • december 2018
    • november 2018
    • oktober 2018
    • september 2018
    • augusti 2018
    • juli 2018
    • juni 2018
    • maj 2018
    • april 2018
    • mars 2018
    • februari 2018
    • januari 2018
    • december 2017
    • november 2017
    • oktober 2017
    • september 2017
    • augusti 2017
    • juli 2017
    • juni 2017
    • maj 2017
    • april 2017
    • mars 2017
    • februari 2017
    • januari 2017
    • december 2016
    • november 2016
    • oktober 2016
    • september 2016
    • augusti 2016
    • juli 2016
    • juni 2016
    • maj 2016
    • april 2016
    • mars 2016
    • februari 2016
    • januari 2016
    • december 2015
    • november 2015
    • oktober 2015
    • september 2015
    • augusti 2015
    • juli 2015
    • juni 2015
    • maj 2015
    • april 2015
    • mars 2015
    • februari 2015
    • januari 2015
    • december 2014
    • november 2014
    • oktober 2014
    • september 2014
    • januari 2014
  • About
    a blog by karolinaborgLivsstilsblogg
    karolinaborg
    karolinaborg
    Stockholm

    26-åring som efter studier inom internationell ekonomi tog sig an konsultlivet för att idag arbeta som Proposal Manager. Med förkärlek till New York och Paris som agerat hemstäder samt till kaffe så kommer ni att få följa jobblivet, resan till den perfekta lägenheten, men naturligtvis också mode, inspiration, resor och massor av andra roligheter. - Välkommen!

    For business inquiries:
    contact@karolinaborg.com
    • Bloglovin
    • Facebook
    • Instagram
    • Nouw
    • Youtube
    Instagram karolinaaborgInstagram karolinaaborgInstagram karolinaaborgInstagram karolinaaborgInstagram karolinaaborg

    Sök

    Prenumerera

    Kategorier

    • Collage
    • Daily
    • Food
    • Inspiration
    • Looks
    • Music
    • New York
    • Paris
    • Stockholm
    • The List
    • Travel
    • Travel Guides
    • VLOGS
    • Work

    Arkiv

    • maj 2022
    • april 2022
    • mars 2022
    • februari 2022
    • januari 2022
    • september 2021

    Fredagsfirande

    13 maj 2022, 14:20Daily, Work


    Det är fredag, solen skiner i Stockholm och vädret är faktiskt inte alls så tokigt, även om det inte är några 30 grader ännu. Bara en sån mening kan ju göra en på bra humör, visst?

    Jag har spenderat dagen på kontoret och njutit av att få spendera lite tid med teamet, både genom möten och socialt. Tänk vad såna detaljer kan få en att känna sig extra välkommen. Veckan har rullat på i hög hastighet och jag har tagit hem min första i princip helt egna vinst på mitt nya jobb. Jag tror ni förstår att jag är rätt glad! Det känns som att en vinst verkligen visar svart på vitt att jag gör någonting rätt, att jag faktiskt har hamnat rätt och egentligen kan det jag gör. Även om jag självklart vet vad jag själv är duktig på så är det alltid härligt att få det bekräftat på det här sättet. Så ikväll ska jag unna mig lite firande (efter en till kaffepaus)! Det blir både en aw med några tjejkompisar, vi har mycket olika saker att fira - men så har jag även efterfrågat god mat och dryck när jag kommer hem. Allt som går att fira är värt att fira, inte sant?

    Hoppas ni får en härlig fredag också!


    Gillar

    Kommentarer

    Inredningstips

    9 maj 2022, 13:39Inspiration, Collage

    innehåller reklamlänkar

    Fat // Soffbord // Lampa // Stol // Matta // Soffa // Soffbord

    Saker jag drömmer om just nu? Säg något jag INTE drömmer om.. Jag tycker alltid man får så himla mycket inspiration till att göra om och inreda mer/bättre under våren. Som att man ser sitt hem med nya ögon på något vis. När jag flyttade in i min lägenhet så var en hel del möbler provisoriska. Till exempel ville jag inte köpa en soffa innan jag flyttat in, trots långa beställningstider, just för att man inte vill ångra ett så stort köp. Jag ville känna in lägenheten, stilen och vad som skulle passa just i den lägenheten först. Något som många vänner också nämnt. Efter det har liksom annat hamnat emellan och plötsligt, 1,5 år senare, så sitter jag kvar med samma soffa. Den är absolut skön och inte alls så hemsk som det låter, men den är bara ett exempel på hur snabbt tiden går och hur mycket möbler och inredning som bara hamnar "så länge".

    Nu finns det tankar på en eventuell flytt inom ett år ungefär. Ska jag då köpa en ny soffa eller vänta på den nya lägenheten? Hjälp! Här är hur som helst saker som jag suktar efter och kanske till och med köper inom kort!


    • (2)

    Gillar

    Kommentarer

    En positiv tid i livet för mig

    3 maj 2022, 13:38Looks


    Ja tänka sig. Jag går in på månad tre på mitt nya jobb och börjar inse att jag snart inte är så ny längre. Himla roligt dock och jag trivs riktigt bra hittills! Jag vet inte om det är på grund av våren och vädret, eller om allting bara går så mycket bättre nu än vid den här tidpunkten förra året, men jag är så väldigt positiv och glad just nu. Förra året var jag definitivt inne i en stor svacka, det ska jag inte försöka tysta ner eller spela undan, men det är verkligen en game changer att må bra. Självklart något jag jobbat väldigt mycket på, men om det här är resultatet så vill jag aldrig sluta jobba på det.

    Jag satt och skrev ner lite mål för maj månad precis. Att skriva ner tankar, mål och liknande är definitivt något jag pausat under i princip hela pandemin och inte förrän nu känt vore skönt att återuppta. Det finns självklart alltid utrymme för utveckling, men mycket av det jag tänkt skriva, eller vanligtvis brukat skriva, är saker jag redan påbörjat och vill fortsätta jobba på. För att ta ett rätt tydligt och konkret exempel så hade jag för ett år sen svårt att ta mig ut på en kort daglig promenad, även bara 10 minuter eller runt huset. Något jag kämpade otroligt med att klara av, för psykets skull. Under hela 2022 har jag istället snittat 4 gympass i veckan och dessutom tagit många promenader och liknande. Värt att nämna är att detta skett utan press eller krav på mig själv. Enbart för att jag vill, orkar och mår bra av det. Det finns verkligen så mycket skeva ideal, press utifrån och till slut press på sig själv. Oavsett om det gäller träning, jobb, utseende eller något annat. Därför är det viktigt för mig att mina mål och mitt hälsomål just i det här exemplet inte innefattar krav eller fokus på att träna mer, utan snarare om att fortsätta på det koncept som fungerar just nu och istället få in lite fler/andra delar i passen istället. Jag jobbar med en PT för att få in andra övningar och annat än bara styrka i passen till exempel. Det är inte bara i träning/hälsa som det är viktigt att lyssna på kroppen, jag tror däremot att vi är mest mottagliga för såna tankar inom det området.


    Den här genomgående positiva känslan jag har nu är lätt att ta för givet och därför kändes det så himla skönt att få skriva ner lite punkter och tankar. Att reflektera över var jag är i livet idag och känna att fokus kan få ligga på kontinuitet och vidareutveckling, där jag kan just nu. Jag börjar lära känna mig själv, igen, och det känns verkligen fint att få må bra i mig själv igen.


    • (1)

    Gillar

    Kommentarer

    Mest lästa

    • Post featured

      Tråkiga nyheter

    • Post featured

      den senaste veckan

    • Post featured

      7 pluggtips + tankar kring studierna i Paris

    karolinaborg

    • Gå till Profil
    • Gå till Startsidan
    • Gå till RSS
    • Gå till Sitemap

    Blogga på Nouw

    • Skapa konto
    • Tjäna pengar på din blogg
    • Tagga produkter med Metapic
    • Flytta din blogg till Nouw

    Bloggar

    • Allmänt
    • Annat
    • Design & inredning
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Hästar & ridsport
    • Mat & recept
    • Mode
    • Personligt
    • Resor & utland
    • Sport
    • Träning & hälsa

    Nouw

    • Magazine
    • Allmänna villkor
    • Sekretesspolicy
    • Kakor
    • Kontakta oss
    • Hjälp
    • Driftinformation
    • Build: 2022-02-20 04:48